niedziela, 1 kwietnia 2018

WSK, WFM, SHL - Cewki i kondensatory pomiary

Motocykle to moja stara pasja która wiele mnie nauczyła. Po kilku latach nadal powracam żeby rozwikłać zagadki które kiedyś dawały mi w kość. Nie działająca instalacja elektryczna w motocyklu a zwłaszcza układ zapłonowy były powodem wielu nie przespanych nocy w warsztacie.
Teraz gdy mam solidniejsze podstawy oraz więcej narzędzi mogę sprawdzić kolejne magiczne przedmioty. Chodzi tutaj o cewki i kondensatory elementy których przydatność oceniałem wyłącznie wzrokowo frustrując się gdy na pierwszy rzut oka wydawały się w porządku zaś po zamontowaniu nie spełniały swoich funkcji.

Podstawowymi parametrami cewek  indukcyjność oraz opór. „Indukcyjność jest podstawowym parametrem elektrycznym opisującym cewkę. Jednostką indukcyjności jest 1 henr [H]. Prąd płynący w obwodzie wytwarza skojarzony z nim strumień magnetyczny. Indukcyjność definiuje się jako stosunek tego strumienia i prądu, który go wytworzył.” Mówiąc po polsku :) indukcyjność określa nam jak dużą energię magnetyczną jesteśmy w stanie zgromadzić w cewce, rezystancja określa m.in. jak duży prąd może płynąć przez cewkę. Tutaj trzeba pójść na kompromis ponieważ aby zwiększyć indukcyjność przy zachowanych wymiarach rdzenia trzeba zmniejszyć przekrój przewodu jeśli natomiast to zrobimy za dużo może się okazać że płynący prąd uszkodzi nam uzwojenia. Dlatego samodzielne próby ulepszenia cewek nie zawsze kończą się sukcesem. (Nie mówiąc o dokładności wykonania i zachowaniu zasad prawidłowego nawijania cewek).
Natomiast dla kondensatora interesującym nas parametrem jest pojemność. Pojemność określa nam jak dużą energię elektryczną zachowuje kondensator. W układach zapłonowych jego rola sprowadza się do wyeliminowania iskrzenia styków przerywacza, które może powodować zakłócenia powstawania wysokiego napięcia, zwłaszcza przy dużych prędkościach obrotowych silnika. Całkowity brak kondensatora może całkowicie uniemożliwić uruchomienie silnika mimo, że iskra jest widoczna na świecy (nie zawsze)! Bez kondensatora występują duże zakłócenia w obwodzie układu zapłonowego , co może być przyczyną zaniku iskry na elektrodach świecy zapłonowej (pojawia się natomiast iskrzenie styków przerywacza) i niemożnością uruchomienia jednostki napędowej. Aby sprawdzić czy mamy dobry kondensator najprostszym miernikiem trzeba sprawdzić ciągłość (funkcja „piszczenia”) jeśli nie piszczy to kondensator jest ok.
Poniżej przedstawiam tabele różnych typów cewek i kondensatorów które pomierzyłem.

Tabela indukcyjności
Tabela pojemności

Wnioski dla mnie są takie, że parametry cewek i kondensatorów po kliku-dziesięciu latach leżakowania nie wiele się zmieniły a różnice mogą wynikać z niedokładności wykonania niż ze zużycia.
Możliwe, że w przyszłości pokuszę się o obszerniejszy opis, ale na razie zapraszam do dyskusji zainteresowanych w szczególności osoby które same wykonują reanimację starych cewek. Czy warto i jakie niesie to korzyści?

Przyrządy pomiarowe:
CEM DT-9935 – pomiar indukcyjności, pojemności
UNIT-T M890G – pomiar rezystancji
Suwmiarka 0,02

Dla tych co wytrwali do końca jako bonus zamieszczam link do „Naprawa Motocykli WSK M06B3, M21W1, M21W2, M21W2S - H. Załęski”.ZDJĘCIA


Przyrządy pomiarowe
Mierzone różne typy cewek.
Zagadka: Z jakiego motocykla jest to cewka? Odpowiedzi piszcie w komentarzach:) 

2 komentarze: